شرایط بارش ها در ایران طی نوروز 1400 ، رکوردزنی گرمای هوا در تهران طی زمستان 99

به گزارش وبلاگ حسامم، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح شرایط بارش ها در کشور طی نوروز 1400 می گوید: درحال حاضر در کشور با کم بارشی روبرو هستیم.

شرایط بارش ها در ایران طی نوروز 1400 ، رکوردزنی گرمای هوا در تهران طی زمستان 99

به گزارش وبلاگ حسامم از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور از ابتدای مهر ماه پیش بینی نموده بود که شرایط بارش ها در ایران طی پاییز و زمستان 99 کمتر از نرمال باشد.

به این ترتیب بر اساس اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی مهر ماه ایران 1.5 میلیمتر نسبت به میانگین بلند مدت کم بارش تر بود و آبان ماه نیز میزان بارش ها نسبت به نرمال 19 درصد کمتر گزارش شد.

بهبود شرایط بارش ها در کشور طی آذر ماه

هرچند که شرایط بارش ها طی این دو ماه نگران نماینده گزارش می شد اما افزایش ورود سامانه های بارشی به کشور طی آذر ماه 99 شرایط را تا حدودی بهبود بخشید، به طوری که بارش های خوب در آذر ماه سبب شد که در نهایت پاییز ایران نسبت به میانگین بلند مدت حدود 10 درصد افزایش بارش داشته باشد.

شرایط خوب بارش ها در کشور چندان طول نکشید چراکه زمستان ایران بسیار کم بارش و گرم تر از حد نرمال بود، به طوری که سازمان هواشناسی بیان کرد که کم بارشی در ایران نگران نماینده است و پیش بینی می گردد که تا سرانجام سال آبی با خشکسالی شدید و متوسط در کشور روبرو باشیم.

رکوردزنی گرمای هوا در تهران طی زمستان 99

از سویی دیگر طی همین بازه زمانی گرمای هوا در بعضی از نقاط رکورد زد. احد وظیفه - رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی - طی بهمن ماه از رکوردزنی گرمای هوا در تهران طی بهمن ماه خبر داده بود.

به گفته او، طی روز 23 بهمن ماه کمینه دمای هوای تهران در ایستگاه مهرآباد به 9 درجه سانتیگراد رسید که چنین دمایی نسبت به میانگین بلند مدت تهران بی سابقه بود.

احد وظیفه درباره آخرین شرایط بارش ها در کشور اظهار می نماید: از ابتدای مهرماه تا به امروز حدود 108 میلیمتر بارش در کشور داشتیم. این مقدار نسبت به میانگین بلند مدت کشور حدود 34 درصد کمتر است همچنین بارش ها در ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 39 درصد کاهش یافته است.

سال گذشته (1398) یکی از سال های خوب بارشی در کشور بود. طی سال آبی زراعی 99-98 بیش از 290 میلیمتر بارش در کشور داشتیم که این میزان نسبت به بلند مدت حدود 31 درصد افزایش یافته بود.

بارش ها در بعضی مناطق بین 50 تا 90 درصد کمتر از حد نرمال است

هرچند که سال آبی گذشته بیشتر استان های کشور با افزایش بارش روبرو بودند اما وظیفه می گوید که درحال حاضر بارش ها در بعضی از استان های جنوبی و شرقی کشور بین 90 تا 50 درصد کمتر از حد نرمال است. برای مثال بارش ها در سیستان و بلوچستان 93 درصد، هرمزگان 90 درصد، کرمان 64 درصد، خراسان شمالی43 درصد، خراسان رضوی 50 درصد و فارس 40 درصد کمتر از میانگین بلند مدت گزارش شده است.

او ادامه می دهد: شرایط بارش ها در شمال غرب کشور و استان های تهران، البرز و قزوین نزدیک به شرایط نرمال است اما به طور کلی تمامی استان های کشور با کم بارشی روبرو هستند.

شرایط بارش ها در حوضه رودخانه های جنوب غرب کشور نگران نماینده است

یکی از نگرانی های اصلی در سال های خشک و کم بارش شرایط رودخانه ها و تالاب هایی است که حق آبه خود را دریافت نمی نمایند. رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به این نکته اظهار می نماید: شرایط بارش ها در حوضه رودخانه های جنوب غرب کشور ازجمله کرخه، سرشاخه های زاینده رود، دز و کارون نگران نماینده است. اکنون درشرایطی هستیم که بارش ها در کشور رو به کاهش است و کم بارشی ها در ایران طی ماه های آینده نیز جبران نخواهد شد.

دمای هوا در زمستان سال جاری حدود 1.3 درجه سانتیگراد بیشتر از حد نرمال بود

زمستان سال جاری به ویژه بهمن ماه هوا گرم تر از همواره بود و همانطور که اشاره شد در بعضی مناطق ازجمله تهران گرمای هوا رکورد زد. بر اساس اطلاعات موجود طی نیمه دوم بهمن ماه، میانگین دمای هوا در کشور نسبت به بلند مدت خود حدود 3 تا 4 درجه سانتیگراد افزایش یافت همچنین میانگین دمای هوا در استان اردبیل 6.4 درجه سانتیگراد و در استان های زنجان و گیلان 6.3 درجه سانتیگراد نسبت به بلند مدت بیشتر شده بود.

وظیفه درباره شرایط کلی دمای هوا در زمستان سال جاری شرح می دهد: میانگین دمای هوا در زمستان سال جاری حدود 1.3 درجه سانتیگراد بیشتر از نرمال بوده است. این بی هنجاری دمایی به ویژه در غرب و شمال غرب محسوس بود، به طوری که دمای هوا در کردستان 2.4 سانتیگراد، در لرستان 2.2 سانتیگراد، در چهار محال و بختیاری 2.1 سانتیگراد و در زنجان و ایلام 2 درجه سانتیگراد گرمتر از سال های قبل گزارش شده است.

به گفته او بی هنجاری دمایی در بهمن ماه سال جاری قابل ملاحظه بود، به طوری که میانگین دمای هوا طی این ماه حدود دو تا سه درجه سانتیگراد در شرایط بیش از حد نرمال قرار داشت.

نوروز 1400 بسیار کم بارش خواهد بود

آنطور که مدل های اقلیمی پیش بینی نموده اند، کم بارشی در کشور کماکان ادامه دارد و ایران سهم چندانی از بارش های بهاری نخواهد داشت.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با بیان اینکه براساس پیش بینی های اجرا شده نوروز 1400 نیز بسیار کم بارش خواهد بود، می گوید: تقریبا تا اواخر نوروز جنوب، جنوب غرب و شرق کشور بارشی نخواهند داشت اما در شمال غرب و غرب بارش هایی خواهیم داشت و در مرکز کشور نیز بارش های کمی پیش بینی می گردد.

وی در سرانجام اظهار می نماید: از چهارشنبه هفته آینده (4 فروردین) بارش ها بیشتر در نوار شمالی کشور پیش بینی می گردد. به هرحال شرایط بارش ها در کشور نگران نماینده است و تمامی مدل ها نیز بیانگر آن هستند که تا آخر فصل بهار بارش ها در ایران کمتر از نرمال خواهد بود. از این رو در بعضی مناطق با خشکسالی بسیار شدید روبرو می شویم. از سویی دیگر به دنبال کاهش ورود سامانه های بارشی به کشور و کاهش بارش ها، دمای هوا در فصل بهار نیز بیشتر از میانگین بلند مدت پیش بینی می گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "شرایط بارش ها در ایران طی نوروز 1400 ، رکوردزنی گرمای هوا در تهران طی زمستان 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بارش ها در ایران طی نوروز 1400 ، رکوردزنی گرمای هوا در تهران طی زمستان 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید