خبرنگاران نگران تبعات جبران ناپذیر موج سوم کرونا در کشور هستیم

به گزارش وبلاگ حسامم، تهران - خبرنگاران - عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه نگران تبعات جبران ناپذیر موج سوم کرونا در بسیاری از شهرهای کشور هستیم، از مردم خواست با توجه به تعطیلات پیش رو به سفر نروند.

خبرنگاران نگران تبعات جبران ناپذیر موج سوم کرونا در کشور هستیم

دکتر مسعود مردانی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه سلامت وبلاگ حسامم اضافه نمود: تب، سردرد، بدن درد، دردهای عضلانی، اسهال و غیره از علایم ابتلا به کرونا است و اگر فردی این علایم را داشت باید سریعا خود را قرنطینه کند و اگر می خواهد تست کرونا را انجام دهد، باید چهار تا هفت روز از دوره ابتلا به بیماری بگذرد.

وی گفت: در ابتدای ابتلا به کرونا و در هنگام شروع علایم به ویژه سرفه و عطسه احتمال انتقال ویروس به سایر افراد بیشتر است، اما افراد فاقد علامت نیز در صورتی که در فاصله نزدیک با سایر افراد قرار گیرند می توانند منجر به انتقال ویروس شوند، زیرا احتمال کمتری دارد که خود را قرنطینه نمایند.

مردانی ادامه داد: بیشتر افرادی که به ویروس کرونا آلوده و دارای علامت هستند، معمولا 10 روز بعد از برطرف علایم دیگر ناقل این بیماری محسوب نمی شوند، کسانی که نتیجه تست کرونای آنها مثبت بوده اما علامتی از این بیماری را تجربه ننموده اند، 10 روز بعد از آزمایش دیگر ناقل محسوب نمی شوند ولی باید 14 روز در قرنطینه باشند.

زمان لازم جهت بهبودی بیماری کرونا چقدر است؟

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: افراد مبتلا به موارد خفیف کرونا طی یک تا دو هفته بهبود می یابند، اما در موارد شدید، زمان لازم برای بهبودی می تواند 6 هفته یا بیشتر طول بکشد و بعضی افراد ممکن است مسائل جسمی و روانی طولانی مدت را تجربه نمایند.

مردانی اضافه نمود: آنها ممکن است به طور متناوب با گذشت زمان بهبود یافته و یا بدتر شوند و مسائل مختلفی مانند خستگی و مشکل در تمرکز تا اضطراب، ضعف عضلات و ادامه پیدا کردن تنگی نفس را تجربه نمایند.

وی توضیح داد: ممکن است افراد چند روز بعد از احساس بهبودی و بهتر شدن، هنوز به این ویروس آلوده بوده و ناقل باشند اما پس از گذشت 10 روز از برطرف کامل علایم، اگر احتیاج به بیرون رفتن از منزل داشتند از ماسک استفاده نموده و تا حد ممکن از لمس سطوح خودداری و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید نمود: افراد اگر حس کردند با علایم خفیفی چون سردرد و آبریزش بینی بیمار هستند، تا زمان بهبود در خانه بمانند؛ زیرا پرهیز از ارتباط با دیگران و عدم مراجعه به مراکز درمانی می تواند موجب عملکرد بهتر این مراکز و یاری به محافظت از آنها و دیگران در برابر کرونا باشد.

مردانی اعلام کرد: اگر تب، سرفه و مشکل تنفسی دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است علایم شما به دلیل عفونت تنفسی یا بیماری جدی دیگری باشد، اگر به تازگی سفر نموده اید یا در تماس با دیگر مسافران بودید به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اطلاع دهید، این کار مانع از گسترش احتمالی کرونا می گردد.

وی از مردم خواست با توجه به تعطیلات پیش رو به سفر نروند زیرا در اوج همه گیری کرونا هستیم و نیروی انتظامی باید محدودیت های اساسی را برای جلوگیری از تردد مردم به سایر شهرها انجام دهد.

مردانی گفت: موج سوم کرونا در بسیاری از شهرهای کشور شروع شده و نگران تبعات جبران ناپذیر این بیماری بر سلامت جامعه هستیم.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران نگران تبعات جبران ناپذیر موج سوم کرونا در کشور هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نگران تبعات جبران ناپذیر موج سوم کرونا در کشور هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید