مایکروسافت به ساخت بازی های مخصوص سرویس های ابری فکر می نماید

به گزارش وبلاگ حسامم، به نظر می رسد که مایکروسافت منظره و تصمیمی مصمم برای رشد و توسعه سرویس های ابری دارد که بدون شک یکی از جنبه های آینده صنعت است. گوگل نتوانست از این فرصت بهره ببرد و شاهد بودیم که در ابتدای فوریه سال جاری فعالیت استودیوهای داخلی خود را به صورت کامل متوقف کرد. با این حال، این رویه برای مایکروسافت کاملاً متفاوت بوده است و آن ها برای آینده بازی های مبتنی بر سرویس های ابری برنامه های زیادی در نظر گرفته اند که اکنون معین است که قرار است با راهنمایی طراح بازی پورتال (Portal) دنبال گردد.

مایکروسافت به ساخت بازی های مخصوص سرویس های ابری فکر می نماید

شرکت مایکروسافت به تازگی اعلام نموده است که برای توسعه بخش بازی های سرویس ابری خود کیم سوییفت (Kim Swift) را استخدام نموده است. کیم سوییفت مدیر طراحی بازی ها برای گوگل استیدیا بوده است. با این حال، او را بیشتر برای طراحی و ساخت بازی پیروز پورتال می شناسیم.

پیتر وایس (Peter Wyse) از استودیوهای داخلی مایکروسافت درباره این موضوع می گوید: کیم قرار است تیمی را بسازد که روی تجربه های تازه در سرویس های ابری تمرکز خواهد نمود. هدف ما این است که بازی هایی مختص و بر اساس سرویس ابری مایکروسافت بسازیم.

کیم سوییفت بیش از یک دهه است که در صنعت بازی های ویدیویی فعالیت می نماید. او در پروژه های مختلفی حضور داشته است. از پروژه دانشجویی اش یعنی Narbacular Drop گرفته تا تأسیس تیم خودش در شرکت ولو و راهنمایی تیم توسعه بازی پورتال بخشی از فعالیت های او در این صنعت بوده است. او حتی بعدها به یکی از آرتیست های 2 بازی Left 4 Dead و Left 4 Dead 2 تبدیل شد. بعلاوه سوییفت مدتی روی ساخت یک بازی منتشرنشده برای آمازون فعالیت می کرد و بر اساس صفحه لینکدین او حتی سابقه کار به اسم مدیر طراحی در الکترونیک آرتس را هم داشته است.

با این حال، یکی از شغل های مجذوب نماینده او که به چرایی استخدام او در مایکروسافت هم ارتباط دارد، نقشی است که او در گوگل بر عهده داشت. در آنجا او روی توسعه بازی های استودیوهای شخص ثالث نظارت می کرد و با توجه به تکنولوژی های گوگل آن ها را در ساخت بازی هایی برای گوگل استیدیا یاری می کرد. این یعنی او با گوگل و دیگر ناشرهای همکار و نزدیک به گوگل کار می کرد تا بتواند با بهره گیری از سرویس ابری بازی های خاصی خلق نمایند.

در اصل، بازی هایی که شما می توانید اکنون روی گوگل استیدیا، آمازون لونا و مایکروسافت ایکس کلاود بازی کنید، آثاری نیستند که بر اساس سرویس های ابری ساخته شده باشند یا منحصر به آن ها باشند. آن آثار به گونه ای طراحی شده اند که روی کنسول های خانگی و کامپیوترهای شخصی هم اجرا شوند. بنابراین، مزیتی که در استفاده از سرویس های ابری در آن ها وجود دارد بیشتر به چیزهایی مثل زمان بارگذاری سریع تر، عدم احتیاج به نصب بازی یا بهینه سازی های آن و گرافیک بالاتر از گرافیک میانگین بازمی گردد. هر اثری که به وسیله ایکس کلاود قابل بازی است، در واقع روی یک سرور ایکس باکس اجرا می گردد. این یعنی به صورت کلی با تجربه بازی های ویدیویی روی یک کنسول متفاوت نیست.

با این وجود، گوگل وعده داده بود که میخواهد چیزی فراتر از این ها را ارائه دهد. آن ها می خواستند با استفاده از قدرت چندین سرور به صورت هم زمان گیم پلی و گرافیکی را ارائه دهند که هرگز با یک کنسول خانگی حداقل در حال حاضر امکان پذیر نخواهد بود. اگرچه به نظر می رسد تا به اکنون گوگل در این راه ناکام مانده است اما از آن سو قضیه برای مایکروسافت فرق دارد و آن ها نشان داده اند که قصد سرمایه گذاری جدی روی این قضیه دارند.

استخدام کیم سوییفت به این منظور یکی از نشانه های ادعای ما است. نکته جالب اینجاست که مدتی پیش شایعه شده بود که هیدئو کوجیما هم در حال مذاکره با مایکروسافت است و میخواهد یک بازی برای آن ها خلق کند. اکنون جف گراب که برای اولین بار آن شایعه را اعلام نموده بود، اشاره می نماید که اثری که کوجیما قصد ساختش را برای مایکروسافت دارد، در واقع اثری است که مبتنی بر سرویس های ابری و به صورت خاص برای ایکس کلاود ساخته شده است. او می گوید کیم سوییفت هم قرار است در این راه به کوجیما یاری کند تا او با بهره گیری از این تکنولوژی ها بتواند اثر مدنظر خود را برای سرویس های ابری خلق کند. از طرفی این قضیه می تواند منطقی هم باشد و علت اینکه کوجیما به احتمال زیاد می خواهد اثری را برای مایکروسافت بسازد، توجیه کند.

مایکروسافت در حال حاضر در حال انتقال سرورهای ایکس کلاود به سخت افزار ایکس باکس سری ایکس است. بعلاوه آن ها اعلام نموده اند که علاقه دارند تا ایکس کلاود روی کنسول ایکس باکس وان هم در دسترس گردد تا بلکه دارندگان این کنسول بتوانند آثاری مثل بازی شبیه ساز پرواز مایکروسافت را تجربه نمایند.

منبع: The Verge

منبع: دیجیکالا مگ

به "مایکروسافت به ساخت بازی های مخصوص سرویس های ابری فکر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایکروسافت به ساخت بازی های مخصوص سرویس های ابری فکر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید