کرونا از راه غذاهای بسته بندی شده منتقل می گردد؟

به گزارش وبلاگ حسامم، انتقال کرونا از راه بسته بندی عموما بر این فرض راسخ است که در کارخانه های بسته بندی مواد غذایی کارگران به سطوح آلوده دست می زنند و بعد به چشم، بینی و دهانشان.

کرونا از راه غذاهای بسته بندی شده منتقل می گردد؟

بنا بر گزارش ها، در چین اخیرا رد ویروس کرونا را در بسته بندی مواد غذایی یافته اند، در محموله وارداتی میگو و مرغ منجمد از آمریکای جنوبی. این خبر بحث اینکه آیا ویروس کرونا می تواند از بسته بندی مواد غذایی منتقل گردد را دوباره مطرح ساخت.

چقدر این احتمال وجود دارد؟

از نظر تئوری احتمال ابتلا به کرونا از بسته بندی مواد غذایی وجود دارد. پژوهش های آزمایشگاهی نشان داده اند ویروس کرونا می تواند ساعت ها، اگرنه روزها، روی بسته بندی زنده بماند، بیشتر روی مقوا و انواع پلاستیک. علاوه بر این، ویروس در دمای کم پایداری بیشتری دارد و مواد غذایی هم اغلب در محیط های سرد حمل و نقل می شوند.

با این حال بعضی دانشمندان در این تردید دارند که نتایج تحقیق آزمایشگاهی در بیرون آزمایشگاه هم قابل تکرار باشند. دکتر جولین تانگ دانشیار علوم تنفسی دانشگاه لستر می گوید در دنیای بیرون شرایط محیطی بسرعت تغییر می نمایند و به همین دلیل ویروس نمی تواند به اندازه شرایط آزمایشگاهی دوام بیاورد.

امانوئل گولدمن پروفسور میکروب شناسی در دانشگاه راتگرز می گوید در تحقیقات آزمایشگاهی از نمونه هایی حاوی ده میلیون ویروس استفاده شده در حالیکه تعداد ویروس در قطرک های هواپخش (آئروسل) حدود صد تاست.

او ماه پیش (ژوئیه) در نشریه پزشکی لنست نوشت: به عقیده من انتقال ویروس از سطوح غیرزنده خیلی کم است مگر اینکه فرد آلوده بر این سطوح عطسه یا سرفه کند و شخص دیگری بعد از این عطسه یا سرفه آن را لمس کند (در عرض یک تا دو ساعت).

انتقال کرونا از راه بسته بندی عموما بر این فرض راسخ است که در کارخانه های بسته بندی مواد غذایی کارگران به سطوح آلوده دست می زنند و بعد به چشم، بینی و دهانشان.

دانشمندان فکر نمی نمایند که این راه اصلی سرایت در بیشتر مبتلایان به کرونا باشد. به نوشته سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، این احتمال هست که کسی با لمس شی یا سطحی به کرونا مبتلا گردد، اما تصور نمی گردد که این راه اصلی شیوع ویروس باشد.

در واقع راه اصلی انتقال، سرایت فرد به فرد تلقی می گردد:

بین کسانی که تماس نزدیک دارند (کمتر از دو متر فاصله)

از راه قطرک هایی که فرد آلوده با حرف زدن، عطسه یا سرفه فراوری می نماید

وقتی قطرک ها بر دهان و بینی افراد دور و بر می افتند یا با استنشاق وارد دستگاه تنفسی می شوند

دکتر تانگ می گوید اثبات اینکه که کسی از بسته بندی آلوده کرونا گرفته کار دشواری است؛ باید تمام تماس های اخیر و نزدیک فرد با هر منبع آلودکی از جمله تماس با ناقلان بی علامت را بتوان منتفی دانست تا از انتقال ویروس از راه بسته بندی مطمئن شد.

ما چه کنیم؟

سازمان بهداشت جهانی می گوید تا به حال هیچ مورد تائید شده کرونا که ابتلا از راه غذا یا بسته بندی مواد غذایی باشد وجود نداشته است. این سازمان توصیه های احتیاطی پیشنهاد می نماید، ولی می گوید احتیاج به ضدعفونی بسته بندی مواد غذایی نیست، اما بعد از دست زدن به بسته بندی مواد غذایی و قبل از خوردن باید دست ها را شست.

برای خرید، پیش از ورود به فروشگاه دست خود را ضدعفونی کنید و بعد از خرید هم دست خود را کاملا بشویید، همین طور بعد از حمل مواد غذایی و قرار دادن آن ها در قفسه یا یخچال.

تحویل دریافت مواد غذایی در منزل هم اگر تحویل دهنده رعایت بهداشت شخصی و بهداشت مواد غذایی را نموده باشد نباید خطری داشته باشد. بعد از تحویل دریافت بسته های مواد غذایی در خانه، دست خود را بشویید. کارشناسان همچنین توصیه می نمایند که کیسه های پلاستیکی فقط یک بار استفاده شوند.

منبع: فرادید

به "کرونا از راه غذاهای بسته بندی شده منتقل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا از راه غذاهای بسته بندی شده منتقل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید